lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Denné správy, Lekárske články a zaujímavosti - Lekari.sk / strana 2 Pravidelne aktualizované lekárske spravodajstvo zo Slovenska a zahraničia.

Lekarne.sk

SLK: Návrh Smeru-SD o štúdiu lekárov je prázdnym predvolebným politickým gestom

authorTASR dateUtorok, 20.01.2020 categoryDenné správy

Bratislava 20. januára (TASR) - Návrh vládneho Smeru-SD, týkajúci sa úhrady nákladov lekárov za štúdium medicíny v prípade, ak odídu do zahraničia, je podľa slov prezidenta Slovenskej lekárskej komory (SLK) Mariana Kollára "celkom zjavným prázdnym predvolebným politickým gestom". Mieni tiež, že je evidentne v rozpore s európskymi pravidlami voľného trhu a pravdepodobne neobstojí ani v otázke ...

Lekarne.sk

Radíme: Lieky nie je vhodné kombinovať s alkoholom

authorTASR dateUtorok, 20.01.2020 categoryDenné správy

Bratislava 20. januára (TASR) - Kombinovať lieky a alkohol môže byť nebezpečné. Alkoholické nápoje by mali vylúčiť najmä pacienti užívajúci lieky na spanie či psychofarmaká, ako napríklad antidepresíva. Nevhodné je alkohol kombinovať aj s liekmi na žalúdok, prípadne opiátmi.

Lekarne.sk

Radíme: Kivi relaxuje cievne steny a pomáha znižovať krvný tlak

authorTASR dateUtorok, 20.01.2020 categoryDenné správy

Bratislava 20. januára (TASR) – Exotické ovocie kivi má nízku energetickú hodnotu, ale je obzvlášť bohaté na vitamíny C, E, K a kyselinu listovú. Obsahuje tiež vápnik, fosfor a draslík, ktorý relaxuje cievne steny, čím pomáha znižovať krvný tlak. Upozornila na to lekárka Janette Stamová z odboru podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave, ktorá ho odporúča ...

Lekarne.sk

Južná Kórea potvrdila prvý prípad nového koronavírusu šíriaceho sa v Číne

authorTASR dateUtorok, 20.01.2020 categoryDenné správy

Soul 20. januára (TASR) - V Južnej Kórei v pondelok potvrdili prvý prípad ochorenia spôsobeného doteraz neznámym kmeňom koronavírusu, ktorý spôsobil epidémiu v Číne. Uviedla to agentúra Jonhap. Ako informovalo Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC), u 35-ročnej Číňanky zistili v nedeľu po príchode na medzinárodné letisko v Inčcheone horúčku, problémy s dýchaním a iné príznaky.

Lekarne.sk

Čína: Prípadov nakazenia novým vírusom je už vyše 200, sú aj mimo Wu-chanu

authorTASR dateUtorok, 20.01.2020 categoryDenné správy

Peking 20. januára (TASR) - V Číne pribudli cez víkend desiatky nových prípadov zápalu pľúc, ktorý spôsobil doteraz neznámy druh koronavírusu. Hlásené boli už aj mimo veľkomesta Wu-chan, odkiaľ sa vírus zrejme začal šíriť. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP s odvolaním sa na miestne zdravotnícke úrady.

Skríning rakoviny krčka maternice

Liga proti rakovine sa počas svojej 30 ročnej existencie dlhé roky zasadzovala o vznik skríningov na Slovensku. Jednou z jej hlavných úloh je prevencia. Ministerstvo zdravotníctva SR v rámci aktuálne prebiehajúceho Roku prevencie začína tretiu etapu štátom riadeného skríningového programu – zameranú na včasné odhalenie rakoviny krčka maternice.