lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Počuli ste už o živej vode? Vodíkové bomby, ktoré stihlo v priebehu dejín použiť niekoľko armád rôznych krajín, sú nebezpečné, pretože ...

authorLekari.sk dateVloženie/úprava Sobota, 09.08.2019 categoryZaujímavosti
Lekarne.sk

Vieme, že na podporu zdravia, imunity, krásy, vitality a kondície potrebujeme mnoho vitamínov, minerálov aj stopových prvkov. Ako ukazujú najnovšie výskumy, ohromnú silu má v tomto smere aj vodík – áno, prvok, o ktorom sme sa na hodinách chémie naučili, že má značku H a spolu s kyslíkom tvorí vodu, teda H2O.

Možno sme za tie roky zabudli na informácie, že je to bezfarebný a ľahký plyn bez chuti a zápachu. Málokedy je len osamotený, vždy sa rýchlo spája s inými látkami.


Rozmenené na drobné

Takto „spojený“ však nemôže pôsobiť tak, ako to dokáže len sám, teda antioxidačne. Čo nás o tomto prvku v škole určite neučili, lebo ide o úplne nové poznatky, vodík na seba dokáže naviazať voľné radikály nachádzajúce sa v našom organizme brúsiace si zuby na bunky, aby ich poškodili.

Ako teda získať vodík, ktorý nebude naviazaný na kyslík a sám dokáže veľké veci? V skutočnosti je to až smiešne jednoduché, voda musí prejsť elektrolýzou. Znie to síce dosť odborne, ale funguje to tak, že keď máte tú správnu FLASKU, stlačíte na nej gombík a všetko sa urobí samo. Časť vodíka sa uvoľní a obyčajná voda z vodovodu sa premení na vodu, ktorej sa hovorí aj živá.


Živá voda

Vyzerá úplne obyčajne, ale v organizme funguje skoro až zázračne. Molekuly vodíka sú malinké, také malé, že rýchlo a ľahko prenikajú tkanivami a bunkami. Dostávajú sa aj do ich obalov. Podľa výskumov nielen amerických, ale aj japonských a čínskych univerzít je takýto molekulárny vodík 863-krát silnejší ako koenzým Q10, 290-krát silnejší ako katechíny (výťažky z čajových lístkov zabíjajúce baktérie), 221-krát silnejší ako polyfenoly (chemické zlúčeniny nachádzajúce sa v rastlinách, antioxidanty) a 176-krát silnejší ako vitamín C. Nie je teda žiadnym prekvapením, že si vodíkovú vodu zamilovali aj americké celebrity ako Blake Lively, Ryan Reynolds či Zac Efron. Všetci so sebou všade nosia fľašu, ktorá stlačením gombíka rozbehne elektrolýzu a o tri minúty je plná „živej vody“. Na rovnakom princípe funguje aj FLASKA, ktorá je dostupná u nás na Slovensku a je praktickým pomocníkom pri akejkoľvek aktivite.

„Je to pitná voda obohatená o vodík, ktorý by mal pôsobiť antioxidačne, teda chrániť bunky pred poškodením,“ vysvetľuje výživový poradca Libor Javro. „Ochrana buniek pred poškodením znamená ochranu organizmu pred závažnými chorobami. Či je to naozaj využiteľné takto z nasýtenej vody, by malo byť deklarované viacerými štúdiami. Antioxidanty vieme spoľahlivo nájsť aj v bobuľovom ovocí, v mrkve či celkovo v zelenine a ovocí.“


Stres náš každodenný

Presne ako tvrdí výživový poradca, antioxidanty by mali byť súčasťou nášho jedálnička, pretože nás preukázateľne chránia pred zhubným vplyvom stresu. A toho má dnes nadmieru naozaj každý, mladší aj starší, chudobný aj bohatý, človek v kondícii aj bez nej. Ťažko sa mu vyhnúť.

Lepšie sa s ním vyrovnať vyžaduje istú dávku disciplíny a systematickosť. Je opakovane preukázané, že neblahé dôsledky stresu pomáha zmierňovať pravidelná športová aktivita, pohyb v lese, zelená farba, spoločnosť príjemných ľudí, psychohygiena, dobrá kniha, film, divadlo, výdatný spánok, zdravé jedlo... Je toho dosť, takže sťažovať sa, že Zem sa točí rýchlejšie, neobstojí.

Najnovšie štúdie dokazujú, že následky stresu, ako je predčasné starnutie buniek, zhoršovanie stavu ciev či celkový pocit únavy a strata životného elánu, dokáže zmierniť aj maličká molekula vodíka H2. Organizmu pomáha a zároveň ho nezaťažuje. Vodík je podľa výskumov bezpečný a pitie vodíkovej vody nemá horný limit. Samotný sa v tele neukladá, prebytočný sa, naopak, z tela vylúči. Vodíková voda z FLASKY sa preto zíde nielen americkým celebritám, ale každému, kto je v práci, kto sa doma učí alebo si práve doprial výdatnú hodinku tréningu.


Body pre imunitu

Pred zhubným vplyvom moderného životného štýlu by nás mala v prvom rade dokázať ochrániť naša imunita. Tento dokonalý systém, ktorý pre nás vymyslela príroda, však tiež občas hapruje a nezriedka potrebuje pomoc. Nakopnúť. Zharmonizovať. Vyrovnať.

Už bolo spomenuté, že vodíková voda má silnejšie účinky ako vitamín C. Ďalší dôvod, prečo ju skúsiť piť. Molekuly vodíka sú zároveň niečo ako energetická bomba, ktorá je dopriata každej bunke, do ktorej sa dostane. Tá má potom viac sily fungovať, ako treba. Dostatok energie a chuti zase znamená, že si napríklad s radosťou doprajeme krásnu prechádzku. Získa tak telo, duša, imunita.

Nielen na jeseň, kedy na každom kroku číhajú nástrahy v podobe prechladnutia a chrípok, je vhodné pravidelne užívať primerané dávky vitamínu C alebo piť vodíkovú vodu, ktorá je účinnejšia ako tento vitamín a zároveň sa ráta do pitného režimu – dôležitej súčasti fungujúcej imunity.


Dobré tipy?

Ak nie inokedy, tak určite na jeseň by mal náš jedálniček obsahovať aj pravidelné dávky omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ktoré si organizmus nedokáže sám vytvoriť. Nachádzajú sa v potravinách, ako je rybí tuk, repkový a sójový olej, tekvicové semienka či v doplnkoch stravy. Znižujú hladinu cholesterolu v krvi, čím bránia upchávaniu ciev a vysokému krvnému tlaku. Navyše zlepšujú psychický stav a pamäť. 

V lekárni vám už určite neraz odporúčali zinok, najmä, ak ste kupovali niečo na podporu imunity. Je to minerál, ktorý urýchľuje proces uzdravovania a odporúča sa aj v momente, keď vás začína „obchádzať“ choroba. Prirodzene sa nachádza v tmavom mäse, vaječných žĺtkoch a v mlieku. V období zvýšenej chorobnosti sa odporúča užívať aj vo forme výživového doplnku.

Aby bola prevencia komplexná, organizmus potrebuje aj vitamíny skupiny B. Podporujú predovšetkým správne fungovanie metabolizmu, teda proces látkovej premeny v tele. Hlavným prirodzeným zdrojom B vitamínov sú kvasnice, celozrnné obilniny, strukoviny, orechy, ale napríklad aj ryby. Na metabolizmus blahodarne pôsobí aj už spomínaná vodíková voda, ktorá pomáha odbúravať z tela tuky.


Lepšie ako nič

Dôležitá je však rovnováha, darmo budeme jesť všetky možné výživové doplnky a piť živú vodu a dobré čaje, pokiaľ nebudeme dodržiavať ostatné zásady dobrej životosprávy. Bez psychohygieny, výdatného spánku a možno nie až takého náročného, ale predsa len pravidelného pohybu imunita nebude fungovať, ako má. To sa prejaví na tom, ako sa cítime, ako vyzeráme, koľko vládzeme.

Pri zdraví a imunite obzvlášť platí, že všetkého dostatok a zároveň všetko s mierou.

Štítky :

Bojnice: V zoo Bojnice potvrdili výskyt vtáčej chrípky

Bojnice 25. januára (TASR) - V Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach potvrdili výskyt vtáčej chrípky u kačice a lyžičiara. Pre TASR to v sobotu potvrdil riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš. Doplnil, že zoo preventívne zatvorili už v piatok (24. 1.), keď pitevný nález poukazoval na možnosť vtáčej chrípky.