lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Kúpele Číž, 98043 Číž

Popis

Prírodné jódové kúpele Číž, a.s. majú za sebou viac ako storočnú históriu. Význam kúpeľov je založený predovšetkým na prírodnej jódovej liečivej vode. Liečivými účinkami vody a balneologickou hodnotou prírodných prameňov sa čížsky prameň zaraďuje medzi najvzácnejšie v Európe. Je najbohatší na soli, jód a bróm, ktoré sa v minerálnych vodách nachádzajú zriedkavo. O tom, že čížska liečivá voda patrí medzi ojedinelé svetové unikáty svedčia aj viaceré medzinárodné certifikáty a uznania. Z nich najvzácnejší je certifikát z výstavy v Bruseli v roku 1879 a strieborná medaila z roku 1904 zo svetovej výstavy v St. Luis v USA. Kúpele sú zamerané na liečbu dospelých a detí pri neurologických ochoreniach, ochoreniach pohybového aparátu, chorôb ciev a stavoch po ich operáciách. Čížska liečivá voda má priaznivé účinky i pri liečbe sklerózy multiplex. Výborné výsledky sa dosahujú pri liečbe pohybového aparátu detských pacientov, pri problémoch s nevyvinutým bedrovým krčkom i pri deťoch so skoliózou. Vo vlastnom areáli je poskytovaná aj hipoterapia - jazda na koníkoch.
Podnebie kúpeľov patrí do teplej až mierne teplej klimatickej oblasti s veľkým počtom slnečných dní. Nížinný charakter okolia kúpeľov pôsobí relaxačne a klimatické pomery sú vhodné aj pre helioterapiu. Liečebný komplex je vsadený do celoročne udržiavaného parku, ktorý poskytuje príležitosti na prechádzky a oddych po liečebných procedúrach. V rámci balneoterapie sa poskytujú klientom všetky liečebné procedúry prináležiace k jednotlivým indikáciam – minerálne kúpele, vodoliečba a masáže, elektroliečba, fyzioterapia.

Účinok jódu na ľudský organizmus
Nedostatok jódu v organizme sa prejavuje poruchami štítnej žľazy- strumou a hypotyreózou /poruchami telesného a duševného vývoja/. Jód priamym účinkom a prostredníctvom hormónov štítnej žľazy zasahuje do metabolizmu tukov, cukrov, bielkovín, znižuje koncentráciu cholesterolu v sére, spomaľuje vznik arteriosklerózy, bobtnavým účinkom na kolagénne a elastické štruktúry cievnej steny spôsobuje ich vazodilatáciu (rozšírenie), zlepšuje prekrvenie, napomáha hojeniu rán, pôsobí protizápalovo, zmierňuje bolestivé opuchy v puzdre a ligamentóznom aparáte, spomaľuje degeneratívne procesy chrbtice a kĺbov. Má antiseptický a dezinfekčný účinok.

V priebehu kúpeľnej liečby sa jód absorbuje:
- kožnou cestou/( vaňové kúpele)
- sliznicou dýchacích ciest ( inhalácia )
- sliznicou tráviaceho ústrojenstva ( krenoterapia )

Kúpeľná liečba

V kúpeľoch Číž sa liečia choroby
- obehového ústrojenstva
- nervové choroby
- choroby pohybového ústrojenstva
- choroby z poruchy látkovej premeny a žliaz s vnútornou sekréciou

Adresa a kontakt kúpeľov

, 98043 Číž
Telefón: +421 (47) 5593133-4
Telefón: +421 (47) 5593681-2
Web: www.kupeleciz.sk
E-mail: kupeleciz@kupeleciz.sk

MZ: Diskusia o obnovení protialkoholických izieb bude pokračovať

Bratislava 1. apríla (TASR) - Diskusia o obnovení protialkoholických izieb, tzv. záchytiek bude pokračovať. Vyplýva ...