lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Zdravie: ZP vlani schválili takmer 140 mil. pomôcok za vyše 190 mil. eur Bratislava 6. apríla (TASR) – Zdravotné poisťovne (ZP) vlani schválili takmer 140 miliónov zdravotníckych pomôcok ...

authorLekari.sk dateVloženie/úprava Utorok, 06.04.2021 Zobrazené: 1211752x categoryZaujímavosti

Bratislava 6. apríla (TASR) – Zdravotné poisťovne (ZP) vlani schválili takmer 140 miliónov zdravotníckych pomôcok za viac ako 190 miliónov eur. Z informácií, ktoré poskytli TASR, vyplýva, že najčastejšie išlo o zdravotnícke pomôcky pre poistencov trpiacich inkontinenciou. Medzi najnákladnejšie patrili individuálne vyhotovované ortopedicko-protetické pomôcky.V minulom roku štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) uhradila takmer 100 miliónov rôznych zdravotníckych pomôcok za viac ako 132 miliónov eur. "Najdrahšou individuálne zhotovovanou zdravotníckou pomôckou u detí do 18 rokov, ktorú VšZP zaplatila, bola myoelektrická protéza predlaktia s pracovným násadcom za takmer 28.000 eur," uviedol jej hovorca Matej Neumann. Špeciálna bionická protéza, ktorá stojí viac ako 50.000 eur, bola v roku 2020 uhradená štyrom poistencom VšZP.Neumann doplnil, že v oblasti lekárenskej starostlivosti, ktorej súčasťou sú zdravotnícke pomôcky, štátna ZP v rámci svojej zmluvnej politiky preferuje transparentné a korektné pravidlá. Cieľom je podľa VšZP zjednotenie úhradového mechanizmu naprieč všetkými poskytovateľmi v tomto type zdravotnej starostlivosti.ZP Dôvera pre TASR uviedla, že v minulom roku to bolo viac ako 29 miliónov zdravotníckych pomôcok v sume 46 miliónov eur. Podľa počtu poistencov najčastejšie uhrádzali špeciálne ortopedické individuálne vložky, ďalej testovacie prúžky na meranie hladiny glukózy v krvi a nesterilné hydrofilné gázové kompresy. Podľa nákladov išlo najčastejšie o jednoduchú individuálnu ortopedickú obuv, inzulínovú pumpu a špeciálne individuálne ortopedické vložky.Na otázku, aká bola najdrahšie individuálne zhotovená zdravotnícka pomôcka pre deti do 18 rokov, PR špecialista súkromnej zdravotnej poisťovne Matej Štepianský uviedol, že išlo o špeciálnu protézu hornej končatiny v sume 15.000 eur.Štepianský doplnil, že predpis individuálnych zdravotníckych pomôcok sa riadi indikačnými obmedzeniami pre danú kategóriu pomôcok. Výdaj, zhotovovanie, úprava a oprava zdravotníckych pomôcok na mieru je poskytovaná výdajňami ortopedicko-protetických zdravotníckych pomôcok podľa podmienok, ktoré sú stanovené v zmluve o poskytovaní lekárenskej starostlivosti.Union ZP vlani schválila 6,9 milióna pomôcok za 12,3 milióna eur, priblížila jej hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Najdrahšou individuálne zhotovenou pomôckou u detí do 18 rokov bola myoelektrická protéza predlaktia s vonkajším zdrojom energie za viac ako 17.000 eur. "Jednému poistencovi sme hradili sme aj špeciálnu bionickú protézu v hodnote viac ako 50.000 eur," doplnila.Súkromná ZP poskytuje poistencom zdravotnícke pomôcky v súlade legislatívou. Zároveň pre svojich poistencov zaobstaráva zdravotnícke pomôcky priamo od ich výrobcov. Tie sú majetkom ZP a sú prenechané poistencom do užívania na základe zmluvy o výpožičke zdravotníckej pomôcky. Ak poistenec zapožičanú zdravotnícku pomôcku už nepotrebuje, vráti ju poisťovni.

Štítky :