lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


USA: Úmrtia z predávkovania liekmi stúpli v roku 2021 o 15 percent Washington 12. mája (TASR) - Predávkovanie liekmi a drogami zabilo v Spojených štátoch v roku ...

authorLekari.sk dateVloženie/úprava Štvrtok, 12.05.2022 Zobrazené: 590467x categoryZaujímavosti

Washington 12. mája (TASR) - Predávkovanie liekmi a drogami zabilo v Spojených štátoch v roku 2021 vyše 100.000 ľudí. Vyplýva to z predbežných údajov amerického Národného centra pre zdravotnícku štatistiku (NCHS) zverejnené v stredu. Krízu okolo užívania fentanylu a falšovaných piluliek nakupovaných na internete zhoršila pandémia koronavírusu, uviedla agentúra AFP.V kalendárnom roku 2021 bolo podľa NCHS zaznamenaných 107.622 úmrtí, čo je nárast o 15 percent oproti 93.655 úmrtiam v roku 2020.Sú tiež náznaky, že tento nárast sa zmierňuje, pričom vlani bol polovičný oproti nárastu v predchádzajúcom roku. Úmrtia z predávkovania sa od roku 2019 do roku 2020 totiž zvýšili až o 30 percent.Fentanyl, syntetický opioid vyvinutý na liečbu prejavov chronickej bolesti, jednoznačne dominoval — zodpovedný je za 71.238 úmrtí. Po ňom nasledujú kryštalický metamfetamín, kokaín a prírodné opioidy (ako heroín a morfín)."Je neprijateľné, že každých päť minút strácame jeden ľudský život z dôvodu predávkovania," uviedol vo vyhlásení Rahul Gupta, riaditeľ Úradu Bieleho domu pre národnú politiku kontroly liečiv.Administratíva prezidenta Joea Bidena v apríli oznámila stratégiu pre kontrolu liečiv, ktorá má riešiť tento problém a zamerať sa pritom na neliečenú závislosť od liekov či drog a nelegálne obchodovanie s nimi.Údaje z prieskumu z roku 2020 ukázali, že zo 41,1 milióna ľudí, ktorí mali poruchy v užívaní týchto látok, dostalo vlani liečbu v špecializovanom zariadení iba 2,7 milióna ľudí (6,5 percenta).Vláda sa snaží zlepšiť prístup ľudí k život zachraňujúcim liekom ako naloxon, diagnostickým prúžkom na zisťovanie drog a programom na poskytovanie injekčných striekačiek.Takisto požaduje zvýšenie rozpočtu pre pohraničné a justičné orgány, aby mohli zastaviť prísun ilegálnych drog a liekov.

Štítky :

ÚDZS: Zdravotnú poisťovňu môžu ľudia zmeniť do konca septembra

Bratislava 8. septembra (TASR) - Na zmenu zdravotnej poisťovne majú ľudia čas do konca septembra. Poistenci si môžu vybrať medzi štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a súkromnými zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) v tejto súvislosti varuje pred podvodmi s prepoisťovaním.