lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.

Slnečné okuliare by mali nosiť aj deti do troch rokov Mali by aj malé deti nosiť slnečné okuliare? Túto otázku si kladú rodičia pomerne často ...

authorLekari.sk categoryZaujímavosti

Mali by aj malé deti nosiť slnečné okuliare? Túto otázku si kladú rodičia pomerne často a hlavne teraz, keď slnko začína byť poriadne ostré. Zároveň si treba uvedomiť, že deti trávia vonku podstatne viac času ako dospelí a tak absorbujú väčšie množstvo UV žiarenia než oči dospelých.Mnohokrát sa mamičky pri rozhovoroch na pieskovisku či na sociálnych sieťach stretávajú s názorom, že úplne malé deti by slnečné okuliare nosiť nemali a sami by mali regulovať pobyt vonku prižmurovaním očí. Oftalmológ MUDr. Marián Halás, CSc., z Polikliniky Falck Radlinského však jednoznačne odporúča nosenie slnečných okuliarov s UV filtrom aj deťom mladším ako tri roky. „UV žiarenie môže vyvolať nielen popálenie kože, ale aj zápaly rohovky či spojiviek.
Prejavujú sa ostrou bolesťou v očiach, slzením až nemožnosťou otvoriť oči. Pri týchto príznakoch už treba bezpodmienečne navštíviť oftalmológa, ktorý nastaví liečbu,“ vysvetľuje M. Halás.Niektoré deti prijmú slnečné okuliare ako samozrejmosť a nezložia ich prakticky celý čas z očí, iné ich s obľubou odkladajú. „Pre najmenšie deti sú vhodné okuliare s tzv. strunkovými obrubami (ohybné strunkové straničky za ušami), aby nepadali z nosa.
Rodič by mal dohliadať, aby deti pozerali cez rámy okuliarov a nie ponad ne,“ radí odborník. Jednoznačne preferuje nosenie kvalitných slnečných okuliarov kúpených v očných optikách. Odborný personál rodičom nielen dobre poradí, ale im dá aj záruku a zabezpečí servis. Deti totiž nevedia ešte s okuliarmi narábať ako dospelí a tak ho v budúcnosti určite ocenia.Sú však aj prípady, kedy by sa deti mali vyhnúť noseniu slnečných okuliarov. „Deti so šedým zákalom, tzv. kataraktou, či s vrodeným zvýšeným vnútroočným tlakom (glaukómom) by sa mali noseniu slnečných okuliarov vyhnúť, pretože sa rozšíri zrenička a blokuje odtokové cesty v oku, čím stúpa očný tlak, “ zdôrazňuje M. Halás.Slnečné okuliare pre deti by mali byť samozrejmosťou v prípade ostrých slnečných lúčov pri pobyte pri mori a na horách. Doplniť by ich vtedy mala aj šiltovka, či klobúčik a myslieť treba aj na reguláciu pobytu na slnku. „Ak sa deťom na dovolenke zapália očká, či ostanú podráždené po celodennom pobyte na slnku, ako prvá pomoc poslúžia špeciálne kvapky s protizápalovým účinkom. Mnohé z nich sú aj voľnopredajné a určite by mali byť súčasťou vašej cestovej lekárničky,“ dodáva na záver M. Halás.


Kontakt pre médiá:

Ing. Kvetoslava Kirchnerová, PR špecialista skupiny Falck na Slovensku

Falck Emergency a.s., Business Center ARUBA, Galvaniho 7/D, 821 04 Bratislava

e-mail: kvetoslava.kirchnerova@falck.sk

mobil: 0911 988 868
www.falck.sk

Štítky :