Siemens Healthineers predstavil ultrazvuk s AI tlačidlom, vyrobený v Košiciach Košice 23. októbra (TASR) - Spoločnosť Siemens Healthineers predstavila prvý ultrazvuk vyrobený v košickom závode ...

authorLekari.sk dateVloženie/úprava Streda, 23.10.2024 Zobrazené: 2126088x categoryZaujímavosti

Košice 23. októbra (TASR) - Spoločnosť Siemens Healthineers predstavila prvý ultrazvuk vyrobený v košickom závode s tlačidlom umelej inteligencie (AI). Zároveň ide o prvý ultrazvukový systém, ktorý nesie označenie Made in Slovakia - vyvinutý a vyrobený na Slovensku. Prístroj podľa firmy umožňuje rýchlejšiu a efektívnejšiu diagnostiku srdcovo-cievnych ochorení.
Ako uviedol vedúci divízie Ultrasound Siemens Healthineers Slovensko Miroslav Kliment, prístroj Acuson Origin je určený na 3D a 4D echokardiografické vyšetrenia, pričom dokáže správne identifikovať a analyzovať 12 rôznych pohľadov alebo rezov srdca. "V 99 percentách prípadov poskytuje veľmi presné výsledky, ktoré pomáhajú lekárom spoľahlivo hodnotiť stav srdca, identifikovať potenciálne problémy a navrhnúť najvhodnejšiu liečbu pre pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami," povedal.
Spoločnosť pripomína, že práve AI zohráva v medicínskych zobrazovacích technológiách čoraz väčšiu úlohu. Na softvéri pre najnovší ultrazvuk pracovalo viac ako 100 vývojárov. Ich úlohou bol kompletný vývoj kľúčových funkcií prístroja vrátane integrácie AI algoritmov. Uvedené AI tlačidlo ponúka prístup k viac ako 5600 meraniam. "Má rôzne funkcionality podľa toho, v akom ste móde a stave. Napríklad môže urobiť nejaké meranie alebo zmeniť parametre obrazu na základe detegovaného pohľadu srdca," spresnil pre TASR softvérový inžinier Peter Vaľo.
V košickom závode spustili výrobu ultrazvukových zariadení v závere roka 2022. Odvtedy ich vyrobili viac ako 3000, pričom slúžia na celom svete na diagnostiku širokej škály ochorení. V porovnaní s doteraz vyrobenými prístrojmi je pri Acuson Origin viac postupov realizovaných na Slovensku. "Montujeme viac, ako sme montovali pri iných ultrazvukoch. Taktiež sa sústredíme na testovanie systému a funkcionalitu," skonštatovala manažérka košického závodu Katarína Zidorová.
Najnovší ultrazvuk s AI tlačidlom už používajú vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach aj v Kardiocentre v košickej Šaci.


Štítky :

Komunita a zdieľanie u onkologických pacientov. Prečo je dôležitá?

Každý z nás pozná niekoho, kto trpí rakovinou. Na Slovensku totiž pribúda ročne 40 000 pacientov s týmto ochorením. Posledné roky ukázali, že...