lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Portugalsko hlási ďalších 14 prípadov opičích kiahní, celkovo už 37 Lisabon 23. mája (TASR) - Portugalské úrady hlásili v pondelok 14 nových prípadov opičích kiahní. ...

authorLekari.sk dateVloženie/úprava Pondelok, 23.05.2022 Zobrazené: 999203x categoryZaujímavosti

Lisabon 23. mája (TASR) - Portugalské úrady hlásili v pondelok 14 nových prípadov opičích kiahní. Celkový počet dosiaľ potvrdených prípadov tohto ochorenia sa v krajine zvýšil na 37, informuje agentúra Rueters.V susednom Španielsku potvrdili v Madridskom spoločenstve, do ktorého patrí aj hlavné mesto Madrid, ďalšie štyri prípady opičích kiahní. Len v Madride okrem toho evidujú 38 ďalších prípadov podozrenia na toto ochorenie.Opičie kiahne, ktoré sa vyskytujú najmä v západnej a strednej Afrike, sú vírusovým ochorením, ktoré vôbec prvýkrát zaznamenali v 70. rokoch minulého stroncia v Konžskej demokratickej republike. Medzi príznaky tohto ochorenia patrí horúčka, bolesti hlavy či vyrážky objavujúce sa spravidla najskôr na tvári a následne aj zvyšku tela. Toto ochorenie zvyčajne nebýva smrteľné.V poslednom čase sa prípady opičích kiahní vyskytli vo viacerých európskych krajinách vrátane Nemecka, Portugalska, Španielska, Talianska, Francúzska, Británie či najnovšie aj Rakúska. V uplynulých týždňoch hlásili už viac ako 100 potvrdených prípadov alebo podozrení na túto nákazu prevažne z európskych krajín.

Štítky :