lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


4. november 2009 - Aktualizácia informácie o vývoji pandémie chrípky vo svete a v Európe •25. októbra 2009 bolo celosvetovo laboratórne potvrdených viac než 440,000 A(H1N1) prípadov a viac než ...

authorLekari.sk categoryZaujímavosti

•25. októbra 2009 bolo celosvetovo laboratórne potvrdených viac než 440,000 A(H1N1) prípadov a viac než 5700 úmrtí. Aj keď aj v Európe boli od apríla hlásené početné prípady ochorení/úmrtí, predsa len ich najviac bolo na južnej pologuli, kde bolo chrípkové obdobie n jar a v lete. S nástupom jesene sa aktivita chrípkových ochorení presúva severnú zemeguľu. Európsky región hlásil koncom októbra cca 70 000 ochorení a do 300 úmrtí. V samotnom týždni od 21. do 27.októbra zomrelo na následky potvrdenej A(H1,N1) 45 ľudí v trinástich európskych krajinách.

•30. októbra 20009 oznámilo ukrajinské MZ na svojej internetovej stránke 81487 prípadov chrípke-podobných a/alebo akútnych respiračných ochorení, z toho 47928 u dospelých a 33559 u detí a zároveň 38 úmrtí. 2341 bolo hospitalizovaných , z toho 47% detí. Z nich 131 vyžadovalo umiestnenie na JIS, z toho 7 tehotných. Postihnuté boli najmä tri regióny Ternopil, Ivano-Frankivsk a Lvov


•3. novembra bolo infikovaných takmer 250 000 ľudí, 15 000 ľudí bolo hospitalizovaných (z toho polovica detí), 77 ľudí zomrelo. Postihnuté sú už viaceré oblasti vrátane hlavného mesta Kyjeva a prímorskej Odesy


•Podobne ako v iných krajinách, aj na Ukrajine postihuje ochorenie najmä mladých dospelých vo veku 20-50 rokov a deti.


•Úmrtia boli spojené s výskytom fulminantných foriem atypického, ťažko liečiteľného zápalu pľúc


•Závažnosť situácie je v mnohých prípadoch spôsobená neskorým vyhľadaním lekárskej pomoci a nasadenia liečby, pretože mnohí postihnutí vyhľadali lekára až na 5 – 7 deň.


•MZ, Ukrajiny v spolupráci s WHO expeduje vzorky od pacientov do konfirmačných laboratórií (najmä v UK) na potvrdenie, že ide o vírus H1N1. Minister zdravotníctva Vasily Knyazevich informoval 3.novembra o potvrdení nového vírusu A/N1N1-kalifornia.

•Viac na http://www.moz.gov.ua/ua/main/press/?docID=13932


•Ukrajina nie je t.č. jediná európska krajina s vysokým nárastom chrípkových
ochorení. Obdodnú situáciu hlásia zakaukazské republiky alebo Bulharsko a Turecko. Potvrdenie z týchto krajín, že ide o A(H1,N1) ešte nie sú k dispozícii.


•Ďalšie európske krajiny hlásia prvé úmrtia – napr. Česká republika, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko.


•Medzinárodná skúsenosť z južnej pologule potvrdzuje, že nepriaznivý vývoj ochorenia je vo veľkej miere podmienený neskorým vyhľadaním lekárskej a inej pomoci. Navyše, tento vírus má tendenciu rýchle a masívne napadnúť pľúca, pričom tento zápal pľúc je ťažko liečiteľný.


•Očkovanie proti sezónnej chrípke, a tam, kde je to dostupné aj proti pandemickej chrípke, ostáva základným nástrojom primárnej prevencie.


•Pandemický vírus A(H1,N1) nevykazuje t.č. žiadne znaky mutácie, t.j. očkovacie látky sú voči nemu účinné. Vakcíny, ktoré prešli registračným procesom cez FDA a EMEA, a následne aj cez národné regulačné a registračné úrady (na Slovensku ŠUKL), sú bezpečné.


•WHO naďalej neodporúča uzavretie hraníc voči krajinám s vysokým výskytom chrípkových ochorení ani cestovné obmedzenia. Takéto obmedzenia môžu byť kontraproduktívne aj z hľadiska následnej izolácie danej krajiny a straty komunikácie s ňou.


•Doteraz odporúčané antivirotiká (oseltamivir, zanamivir) sú naďalej účinné v liečbe chrípky. Profylaktické podávanie antivirotík sa v tejto fáze neodporúča. Použitie antivirotík na liečbu je nutné do 48 hodín od začatia klinických prejavov ochorenia a len na základe odporúčania / predpísania lekárom.•Vzhľadom na to, že väčšina krajín nemá zásoby a/alebo kontrakty na zabezpečenie očkovacích látok a antivirotík pre všetkých svojich občanov, WHO vypracovala odporúčania o poskytnutí týchto liekov pre prioritné skupiny obyvateľstva.
•Očkovanie proti pandemickej chrípke sa prioritne odporúča pre:1.Zdravotnícki pracovníci,


2.Tehotné ženy,


3.Osoby s chronickými ochoreniami, s poruchami imunity,


4.Deti,


5.Ďalšie skupiny podľa odporúčania príslušného MZ
Antivirotiká sa prioritne odporúčajú pre nasledovných chorých na chrípku:


1.Tehotné ženy.


2.Osoby choré na astmu, iné chronické pľúcne ochorenia,


3.Obézni ľudia s BMI nad 40,


4.Ďalšie skupiny podľa odporúčania príslušného MZ


ZDROJ: www.who.sk

Štítky :

B. Bystrica: Rooseveltova nemocnica otvorila Vakcinačné centrum proti vírusu HPV

Banská Bystrica 11. apríla (TASR) - Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici otvorila vo štvrtok prvé ...