lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Rakovina hrdla maternice a HPV infekcia. Infekcia sliznice hrdla maternice /ale i pošvy a vonkajších rodidiel/ ľudským papilomavirom – HPV/human papilomavirus/ ...
















     











Výskyt HPV infekcie


Infekcia sliznice hrdla maternice /ale i pošvy a vonkajších rodidiel/ ľudským papilomavirom – HPV/human papilomavirus/ je základným vyvolávajúcim činiteľom, ktorý vedie ku vzniku slizničných anomálií-prekanceróz /predrakovinových stavov/, či genitálnych bradavíc/kondylómov/.Dá sa povedať, že táto vírusová infekcia je najčastejšia prenosná pohlavná choroba.


Nemusí byť prenesená len pri samotnom pohlavnom styku, ale aj napríklad zavlečením HPV prstami do pošvy, napr. prstami pri sexuálnych hrách. Až 75-83% celkovej populácie žien i mužov sa aspoň jedenkrát stretne a následne infikuje týmto vírusom. No, vďaka vlastnej dostatočnej imunitnej reakcii, sa dokáže organizmus vo väčšine prípadov z HPV infekcie sám “vyliečiť”.  Podmienkou však je dobrý stav  imunitného systému. Čas, za ktorý sa telo zbaví  HPV/spontánny clearance/ trvá zvyčajne 7 až 24 mesiacov. Infekcia HPV nezanecháva trvalú imunitu a muž, či žena sa môže týmto vírusom opakovane infikovať.
HPV pozitivita sa najviac vyskytuje  medzi 18. a 26. rokom života. S postupujúcim vekom ženy sa percento infikovaných žien znižuje na cca.4% /ženy po 35. roku života/.


Od infekcie po karcinóm

Prvotným predopkladom vzniku rakoviny hrdla maternice je infekcia  určitými typmi HPV a spoluúčasť rizikových faktorov.
Vývoj od prvotnej infekcie, cez prekancerózy/predrakovinové štádia/ až po samotný karcinóm je dlhodobý. Zvyčajne trvá až 10 rokov a predchádzajú mu medzistupne – prekancerózy/dysplázie, predrakovinové štádia/, ktorých vývoj trvá cca. niekoľko mesiacov až rokov.
Tieto štádia ochorenia už možno diagnostikovať pri pravidelných preventívnych gynekologických prehliadkach a následne i adekvátne liečiť.
Dysplázie/prekancerózy/ sa rozlišujú podľa závažnosti na:
- ľahké/LG SIL – low grade squamous intraepithelial lesions/ -  často spontánne vymiznu/až v 50 %/, no vyžadujú sledovanie pomocou kolposkopie/prezeranie hrdla maternice pod optickým zväčšením/  a onkocytológie/stery z hrdla maternice/.
- stredne ťažké a ťažké/HG SIL – high grade squamous intraepithelial lesions, AIS – adenocarcinoma in situ/ - tieto závažné stavy vznikajú dlhodobým pôsobením HPV infekcie vysokorizikovymi kmeňmi a už vyžadujú podrobnejšie vyšetrenie, napr. biopsiu, kedy sa odoberá drobný kúsok postihnutej sliznice na mikroskopické vyšetrenie a následne i ošetrenie pri dokázanim závažnejšom postihnutí. Ošetrenie spočíva odstránením postihnutého tkaniva pomocou:
- konizácie/odstránenie postihnutého úseku vonkajšej časti hrdla maternice pomocou elektrickej kľučky-LEETZ-large electro excision of transformation zone, LEEP-large electro excisional procedure/ alebo
- cylindrickej disekcie/odstránenie postihnutej sliznice kanálu hrdla maternice pomocou elektrickej ihly/


Rizikové faktory vzniku HPV infekcie

1.    Včasné započatie pohlavného života – sliznica hrdla maternice u mlaších žien je náchylnejšia na infekciu HPV. Najmä pred 17.-18.rokom života.
2.    Vyšší počet sexuálnych partnerov – riziko infekcie narastá úmerne s počtom sexuálnych partnerov. To platí aj pre partnera ženy.
3.    Fajčenie – má negatívny vplyv na bunkovú imunitu, znižujú sa obranné mechanizmy voči infekcii a klesá schopnosť organizmu „očistiť sa” od vírusov.
4.    Poruchy imunity – znížená imunita pri užívaní určitých liekov/ napr. po transplantácii/ alebo vrodené, či iné získané poruchy imunity pri rôznych ochoreniach/napr. cukrovka, sklerosis multiplex/
5.    Prítomnosť a opakovanie iných sexuálne prenosných ochorení – najmä opakované chlamýdiové infekcie, ktoré spôsobujú zápal/často nepoznaný, bez príznakov/, poškodzujú ochrannú slizničnú bariéru hrdla maternice, a tým zvyšujú riziko infekcie HPV.  


Prevencia:


1.    Pravidelné gynekologické preventívne prehliadky – Každá žena od 18roku života /alebo od 1.prvého tehotenstva/ by mala navštíviť svojho gynekológa minimálne 1x/rok. Cieľom preventívnych prehliadok je aktívne vyhľadávanie „predstupňov” rakoviny, ich sledovanie, či ošetrenie, aby sa zamedzilo progresii do ťažkých zmien, či karcinómu/rakoviny/.
2.    Nefajčiť – Fajčením klesá „očisťovacia” schopnosť organizmu od HPV.
3.    Používanie prezervatívu – I keď prezervatív neposkytuje 100% ochranu pred infikovaním HPV/ veľkosť virových partikulí je cca. 55um, a môžu prenikať cez mikrotrhlinky v prezervatíve/, použitím prezervatívu sa znižuje „vírusová nálož” /počet vírusov/, ktoré sa dostanú do kontaktu s hrdlom maternice.
4.    Partnerská vernosť – najdôležitejší preventívny faktor.
5.    Posilňovanie imunitného systému – pestrá strava bohatá na vitamíny, otužovanie
6.    Očkovanie – veľmi účinný spôsob prevencie. Imunita je dlhodobá / štúdie stále pokračujú/. Najvhodnejšie obdobie pre očkovanie je u dievčat od 9 rokov  do 26 roku veku/ideálne pred započatím pohlavného života/. Na trhu sú v súčasnosti 2 typy vakcíny. Niektoré zdravotné poisťovne dokonca prispievajú na očkovaciu látku.




Štítky :

Radíme: Neliečená strata sluchu u seniorov zvyšuje riziko demencie či depresie

Bánovce nad Bebravou 11. marca (TASR) - Neliečená strata sluchu u seniorov zvyšuje riziko rozvoja ...