lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Niečo o antikoncepcii Antikoncepcia (alebo inak povedané kontracepcia) je označenie viacerých metód, ktoré spôsobujú prechodnú/v niektorých špeciálnych prípadoch ...

Lekari.sk

Čo je antikoncepcia?


Antikoncepcia (alebo inak povedané kontracepcia) je označenie viacerých metód, ktoré spôsobujú prechodnú/v niektorých špeciálnych prípadoch i trvalú/ neschopnosť oplodnenia, a tým  vzniku neplánovaného tehotenstva.


O možnosti zabránenia neželaného tehotenstva sa ľudia zaoberali už od staroveku. Už v najstarších civilizáciach ľudia spozorovali, že ženy krátko po pôrode, ako i tie, ktoré pravidelne kojili, neotehotneli, aj keď mali pravidelný nechránený pohlavný styk. Dá sa s nadsázkou povedať, že kojenie je jednou z najstarších foriem, i keď zčasti nevedomej antikoncepcie. Ženy v niektorých primitívnych kmeňoch v tropických oblastiach, dokonca ani v podstate nemenštruujú. Je to dôsledok toho, že buď sú práve tehotné alebo dojčia. A kým ukončia dojčenie, opäť sú tehotné. Zistilo sa, že v tejto populácii žien je nižší výskyt zhubných nádorov vaječníkov, ako i zhubných  ochorení samotnej maternice. Je to spôsobené faktom, že pri pravidelnom a častom kojení, či tehotenstve, nedochádza k ovulácii, čiže k prasknutiu dozretého folikulu s vajíčkom vo vaječníku. Tým nedochádza k „poraneniu” vaječníka a následne možného vzniku nádoru z rýchlo sa deliacich regeneračných buniek. Tým klesá riziko vzniko určitých typov rakoviny vaječníka. Čo sa týka rakoviny sliznice maternice/endometria/, je tento ochranný mechanizmus kojenia a tehotenstva trošku iný. Totiž behom prvej polovice menštruačného cyklu je značná prevaha ženských hormónov-estrogénov. Tieto, pokiaľ pôsobia samostatne/bez gestagénu/ a dlhodobo, tak vedú k nadmernému rastu sliznice maternice a v konečnom dôsledku ku vzniku rakoviny. V prípade tehotenstva, kojenia alebo užívania kombinovanej hormonálnej antikoncepcie sú tieto hladiny vyrovnané a vyrovnaná je aj hladina „ochranného” hormónu - gestagénu. Tým sa znižuje nadmerný vplyv estrogénov na sliznicu maternice a v konečnom dôsledku i riziko vzniku rakoviny - karcinómu.


 


Aké formy antikoncepcie poznáme?


a, prirodzené metódy:



  1. Dojčenie – prirodzená a jedna z najstarších metód antikoncepcie. Jej účinok spočíva v zabráneniu uvoľnenia vajíčka z vaječníka/ovulácie/. Pri dráždení prsných bradaviek dochádza k uvoľnovaniu jedného hormónu z podmozgovej žľazy/prolaktínu/, ktorý spomínanú ovuláciu zložitým spôsobom potláča. Je to málo spoľahlivá metóda, využívaná najmä v rozvojových krajinách u primitívnych civilizácií. Plný antikoncepčný účinok sa dostavuje až pri frekvencii kojenia cca. 10x/deň, a minimálne 1x/noc.


 



  1. Coitus interruptus – čiže prerušovaná súlož. Je to pomerne rozšírená forma antikoncepcie. Jej podstata spočíva v tom, že muž tesne pred ejakuláciou /výronom semena/ pohlavný akt preruší. Pri tejto metóde je dôležitá sebakontrola muža a účinosť tejto metódy závisí od skúseností.


 



  1. Metóda podľa Ogino – Knausa – prirodzená metóda založená na výpočte plodných a neplodných dní podľa dĺžky menštruačného cyklu. Je to veľmi zastaralá, modernou spoločnosťou opustená, veľmi nespoľahlivá metóda, ktorá je navyše aj komplikovaná a vyžaduje dlhodobý monitoring dĺžky menštruačných cyklov/obdobie 12 menštruačných cyklov...t.j. cca. 1rok/.  Plodné dni sa vypočítajú podľa vzorca:


Najkratší menštruačný cyklus – 19 = prvý  plodný deň


Najdlhší menštruačný cyklus – 11 = posledný plodný deň


 / napríklad počas posledných 12 cyklov mala žena najkratší cyklus 28 dňový a  najdlhší cyklus trval 34 dní.......po dosadení do rovnice....t.j. 28 – 19 = 9....1.plodný deň je 9.deň menzes a  34 – 11 = 23......posledný plodný deň je 23.deň menzes. Treba podotknúť, že menštruačný cyklus sa začína 1.dňom menštruačného krvácania/ 



  1. Hlienová metóda – spočíva v pozorovaní množstva a charakteru hlienu prítomného v pošve. Je základom tzv. Billingsovej metódy. V období pred uvoľnením vajíčka z vaječníka je hlienu málo, je pomerne hustý a nedá sa „vytiahnúť” do vlákna/ je málo ťažný/. V období ovulácie sa stáva hlien redší, vodnatejší a dá sa natiahnuť do formy vlákna /má väčšiu ťažnosť/. Následne sa v priebehu cca.4 dní množstvo hlienu znižuje a toto obdobie predstavuje posledné plodné dni. Všeobecne sa predpokladá, že poovulačná fáza je „bezpečnejšia” ako fáza pred ovuláciou/uvoľnením vajíčka z vaječníka/.  Táto metóda nepatrí medzi najspoľahlivejšie a vyžaduje určité skúsenosti hodnotenia kvality hlienu.


 



  1. Metóda merania bazálnej teploty – prirodzená metóda využívajúca poznatok, že obdobie  1deň pred a 1deň po zvýšení bazálnej teploty, sa považuje za obdobie ovulácie/uvoľnenia vajíčka z vaječníka/. Teplota sa meria buď v pošve, konečníku alebo v ústach. Plodné dni sa vypočítajú odčítaním 3dni a pripočítaním 3 dní ku dňu, kedy došlo k nárastu bazálnej teploty. Metóda je náročná na podmienky merania / ráno pred vstaním z postele nesmie byť zvýšená teplota infekčného pôvodu, nesmie meraniu predchádzať pohlavný styk...atď./, menštruačný cyklus musí byť pravidelný a vzostup bazálnej teploty musí byť trvalý o 0,2 – 0,6 stC. V dôsledku častých chýb pri meraní je táto metóda pomerne málo spoľahlivá.


 



  1. Metóda kryštalizácie slín – ďalšia z prirodzených metód antikoncepcie. Princíp spočíva v mikroskopickom vyšetrení vzorky slín. V období ovulácie dochádza k zmenám obsahu určitých látok v slinách a následne sa v mikroskopickom obraze objavujú kryštaliky, vzhľadom podobné papraďovému listu. Tieto štruktúry sa v iných obdobiach, tzn. neplodných dňoch, nevyskytujú. Je to pomerne málo rozšírená metóda, pri prihliadnutí na fakt, koľko ľudí má doma na nočnom stolíku položený mikroskop.


 


b, chemické a bariérové metódy:


<!--[if !supportLists]-->1.      <!--[endif]-->Spermicídne látky – sú to chemické látky, ktoré narúšajú štruktúru a/alebo pohyb spermií. Aplikujú sa do pošvy pred samotným pohlavným stykom, najčastejšie vo forme peny. Najoptimálnejšia je kombinácia tejto metódy s inou bariérovou formou antikoncepcie. Niektoré spermicídy majú navyše aj antibakteriálny, či antivírusový efekt, a tak môžu v určitej miere znížiť riziko prenosu pohlavnej choroby.


 


<!--[if !supportLists]-->2.      <!--[endif]-->Kondóm /prezervatív/ - veľmi stará metóda bariérovej antikoncepcie. História kondómu siaha až do obdobia starovekého Ríma, kedy sa vyrábal zo zvieracích čriev, či močových mechúrov. V súčasnosti sa na výrobu používa latexová hmota. Jeho výhodou okrem antikoncepčnej schopnosti, je i schopnosť znížiť riziko pohlavne prenosných chorôb, vrátane HIV infekcie, najmä, ak sa ako zvlhčovadlo použije spermicídna látka. Nevýhodou je niekedy udávaný znížený pocit bezprostredného kontaktu medzi partnermi pri súloži, či niekedy zdĺhavejšie nasadenie kondómu na penis. Je to vhodná a pomerne bezpečná forma antikoncepcie, najmä pre ľudí, ktorí žijú promiskuitne/ často striedajú sexuálnych partnerov/.  


 


<!--[if !supportLists]-->3.      <!--[endif]-->Vaginálna diafragma/membrána/ - metóda bariérovej antikoncepcie. Diafragma má tvar pružného krúžku o priemere asi 7- 10cm, ktorý je prekrytý gumovou membránou. Zavádza sa pred pohlavným stykom do pošvy, následne pri styku bráni prieniku spermií do dutiny maternice a za cca. 6hodín po styku sa vyberie. Vhodné je doplnenie tejto antikoncepcie o spermicídne látky. Dôležité je dôsledné poučenie ženy a nácvik zavedenia membrány do pošvy.


 


<!--[if !supportLists]-->4.      <!--[endif]-->Pesar – je to plastový predmet, vo tvare klobúčika, ktorý sa priloží ku krčku maternice a zabráňuje prieniku spermií do dutiny maternice. Pesar si zavádza žena a jeho umiestnenie na krčok maternice je obtiažnejšie, vyžaduje zručnosť.


 


<!--[if !supportLists]-->5.      <!--[endif]-->Pošvová hubka – je to polyuretánová hubka valcovitého tvaru, ktorá je impregnovaná spermicídnou látkou. Táto sa pri styku stláčaním hubky vyplavuje do pošvy. Navlhčená hubka sa zavádza pred začiatkom pohlavného styku hlboko do pošvy.


 


<!--[if !supportLists]-->6.      <!--[endif]-->Výplachy pošvy – absolútne nevhodná a nedostatočná forma antikoncepcie. Spermie sú tak “rýchle”, že cca. za 2min. po dovŕšení styku ich možno pozorovať až vo vajíčkovodoch!


 


<!--[if !supportLists]-->7.      <!--[endif]-->Sterilizácia – forma chirurgickej bariérovej, zväčša trvalej, antikoncepcie. Samotné pohlavné žľazy zostávajú nepostihnuté. Princípom tejto metódy je znemožnenie stretu neoplodneného vajíčka a spermií, prerušením komunikáčných kanálov – u ženy najčastejšie vajíčkovodov a u muža spermatického zväzku.  Prerušenie je najčastejšie trvalé a nezvratné, no sú aj metódy sterilizácie /klipy/, ktoré sú vratné. Vzhľadom k tomu, že je to metóda trvalej antikoncepcie je vhodná najmä pre ženy /ale aj mužov/, ktoré majú splnené reprodukčné plány a ďalšie deti už neplánujú alebo pre ženy, ktoré trpia závažným ochorením, ktoré by sa mohlo následným tehotenstvom výrazne zhoršiť a ohroziť ženu na živote.  Je dôležité pred týmto výkonom podrobne ženu, či pár poučiť, že ide o výkon nezvratný a ďalšie otehotnenie je možné len po ďalšom chirurgickom zákroku na vajíčkovodoch/ i keď s minimálnym efektom/ alebo v programe IVF/”umelé oplodnenie”/. Sterilizácia sa v dnešnej dobe prevádza najčastejšie laparoskopicky alebo pri otvorených brušných operáciach/cisársky rez/.   


c, vnútromaternicová antikoncepcia – IUD /intrauterine device/:


Patrí medzi najspoľahlivejšie, najpohodlnejšie a dlhodobé metódy antikoncepcie. Jej história siaha až do antickej doby. Prvé vnútromaternicové teliesko, v zmysle antikoncepcie, použili už v roku 1909 a bolo vyrobené z črievka priadky morušovej. Následne boli vyrábané telieska z rôznych kovov, napr. zo striebra alebo z plastov.  V 60.rokoch sa použila na výrobu meď, ktorá výrazne zlepšuje antikoncepčný účinok. A poslednou generáciou sú telieska, ktoré obsahujú zásobník hormónu, ktorý sa pozvoľna a dlhodobo uvoľňuje do okolitého tkaniva maternice. O tomto teliesku sa píše v osobitnej kapitole. Mechanizmus účinku IUD spočíva jednak v deštrukcii a „spomalení“ pohybu spermií cez dutinu maternice, jednak svojím účinkom zhoršuje miestne podmienky pre usadenie sa oplodneného vajíčka.  Telieska zavádza gynekológ ambulantne, optimálne v čase menštruácie. Ponechávajú sa v dutine maternice po dobu cca.5 rokov. Po tomto čase je potrebné ich vytiahnuť, aby sa zabránilo vzniku vážnych infekčných komplikácií. Tento druh antikoncepcie je vhodný najmä pre ženy, ktoré už rodili, majú stabilného partnera, nevyskytlo sa u nich mimomaternicové tehotenstvo a nemali opakované zápaly alebo deformácie pohlavných orgánov. Vhodnosť tohto druhu antikoncepcie posúdi vždy lekár, aby vylúčil stavy, kedy je zavedenie vnútromaternicového telieska zakázané.


d, hormonálna antikoncepcia:  


Je to najrozšírenejšia a najspoľahlivejšia forma antikoncepcie, akú do dnešných čias poznáme. Jej začiatky siahajú do obdobia 1.svetovej vojny. Postupným vývojom sa menili typy a dávky hormonálnych látok, obsiahnutých v tabletách. Podľa obsahu jednotlivých komponentov rozdeľujeme hormonálnu antikoncepciu na niekoľko skupín:


1. kombinovaná hormonálna antikoncepcia


Je najčastejšie predpisovanou  a mimoriadne účinnou antikoncepciou. Názov “kombinovaná” nesie preto, lebo obsahuje 2 druhy hormónov: 1.zložkou je estrogén- etinylestradiol a 2.zložkou sú gestagény rôzných typov a generácií. Hlavný mechanizmus účinku spočíva v zablokovaní ovulácie/ t.j. uvoľneniu vajíčka z vaječníka/. Táto blokáda sa odohráva na úrovni mozgu. Okrem toho sa vplyvom týchto látok zhoršujú miestne podmienky pre prienik spermií do dutiny maternice zmenou kvality hlienu hrdla maternice a ovplyvnením výstelky dutiny maternice.


Poznáme 3druhy   kombinovanej hormonálnej antikoncepcie: 


jednofázová - všetky aktívne tablety obsahujú rovnaké dávky hormónov,


dvojfázová - všetky aktívne tablety obsahujú rovnaké dávky estrogénu a v II.fáze sa zvyšuje dávka gestagénu – je pomerne málo používaným druhom,


trojfázová - dávky obidvoch typov hormónov sa menia v snahe, čo najvernejšie kopírovať prirodzený menštruačný cyklus. Používa sa najmä u mladých dievčat a pri veľmi nepravidelnom menštruačnom cykle. Kombinovaná hormonálna antikoncepcia sa používa v tabletovej, náplasťovej, či vaginálnej forme. V zahraničí i injekčnej forme.


Priaznivé účinky kombinovanej hormonálnej antikoncepcie!


1, Je vysokospoľahlivá a vratná prevencia neželaného otehotnenia!


2, Znižuje výskyt vážnych zápalov vnútorných rodidiel! Deje sa tak zahustením hlienu v hrdle maternice, čím sa mikroorganizmy dostávajú ťažšie do dutiny maternice.  POZOR! Hormonálna antikoncepcia nezabráni prenosu pohlavne prenosných ochorení, napr. syfilis, kvapavka, HPV infekcia, HIV infekcia!


3, Je schopná regulovať nepravidelný menštruačný cyklus a súčasne znižovať krvné straty pri silnej menštruácii!


4, Upravuje bolestivú menštruáciu a zmierňuje nepríjemné stavy, vyskytujúce sa v období pred menzes!


5, Zlepšuje ľahšie formy akné!


6, Znižuje výskyt a vznik cýst na vaječníkoch! Pri jej užívaní dochádza k blokovaniu dozrievania drobných cystičiek, kde sa vyvíjajú vajíčka/folikuly/, z ktorých najčastejšie vznikajú väčšie cysty.


7, Znižuje riziko rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice!



Kedy nesmie žena užívať kombinovanú hormonálnu antikoncepciu?


1, Pri dokázanom tehotenstve alebo podozrení naň! Dlhodobý a nadmerný prívod ženských hormónov môže viesť k vzniku porúch vývoja plodu. Okrem iného sa stráca význam užívania antikoncepcie.


2, Pri vrodenej, či získanej  náchylnosti k vytváraniu  krvných zrazenín/trombov/ v cievach. Hrozí odtrhnutie trombu a upchatie pľúcnej tepny, čo môže mať za následok i smrť/trombembólia/.


3, Pri narušených pečeňových funkciách, či žltačke! Hormóny sa metabolizujú a rozkladajú v pečeni, a tým nadmerne zaťažujú, už i tak poškodenú pečeň.


4, Pri výskyte zhubných nádorov, ktorých rast môže byť závislý na ženských hormónoch! Patria tu napríklad zhubné nádory prsníka alebo sliznice maternice.


5, Pri ťažkej migréne! Kombinovaná antikoncepcia môže výrazne zhoršiť migrenózne bolesti hlavy.


6, Pri fajčení cigariet a vek nad 35 rokov! Za rizikovú hranicu   sa považuje fajčenie 10cigariet/deň. Táto kombinácia zvyšuje riziku vzniku trombembólie.


7, Pri nekorigovanej alebo neliečenej hypertenzii/vysokom tlaku krvi/!


8, Pri cukrovke, ktorá je komplikovaná poruchami obličiek, nervov, či ciev!


9, Pri dlhodobej imobilizácii! Napr. pred veľkými operáciami a pri stavoch, ktoré vyžadujú obmedzenie pohybu. Tu tiež hrozí vznik trombembólie.


2. gestagénna hormonálna antikoncepcia – Pri tomto spôsobe antikoncepcie sa kontinuálne podáva len jeden typ hormónu – gestagén. Jej mechanizmus spočíva v tom, že trvalé nízke hladiny tohto hormónu nedovolia pripraviť sa sliznici maternice na „uhniezdenie sa” oplodneného vajíčka, ako i zvyšujú hustotu hlienu v hrdle maternice, a tým zhoršujú prienik spermií do dutiny maternice. Nevýhodou je, že dochádza často k slabému nepravidelnému krvácaniu z rodidiel– „špineniu” a antikoncepčná spoľahlivosť je menšia ako u kombinovanej hormonálnej antikoncepcie. Používa sa v špeciálnych prípadoch, kedy žena nesmie užívať kombinovanú hormonálnu antikoncepciu, napr. pri kojení, u fajčiarok vo veku nad 35 rokov.... Existujú rôzne aplikačné formy, napr. dlhodobo pôsobiace injekcie –s trvaním účinku 3 mesiace, tablety, podkožné implantáty – trvanie účinku 4-5rokov. 


3. postkoitálna antikoncepcia /morning after pill’s/ - Je to forma núdzovej formy antikoncepcie, ktorá sa podáva až po samotnom nechránenom pohlavnom styku s rizikom oplodnenia. Najmä u žien, ktoré mali neočakávaný a nechránený pohlavný styk, ako i v prípadoch, keď náhodne zlyhala iná forma antikoncepcie, napr. prasknutie kondómu a v prípadoch znásilnenia. Mechanizmus účinku je založený na vytvorení vnútromaternicových podmienok, ktoré sú nevhodné na usadenie oplodneného vajíčka. Najčastejšie sa podávajú jednorázové vysoké dávky hormónov - gestagénov v tabletovej forme, maximálne 72 hod. po styku. Preparáty určené na postkoitálnu antikoncepciu sú na Slovensku voľnopredajné v lekárňach.


e, vnútromaternicová antikoncepcia s obsahom hormónov– IUS /intrauterine system/:

Jedna z najnovších antikoncepčných metód, ktorá výhodne spája vyššie popísané účinky vnútromaternicového telieska a gestagénnej  hormonálnej antikoncepcie. Teliesko má tvar písmena T a obsahuje rezervoár hormónu, ktorý sa po zavedení do dutiny maternice pozvoľna uvoľnuje do okolia. Učinok hormónu - gestagénu spôsobuje, že dochádza k značnému zoslabeniu až zastaveniu menštruačného krvácania, čo sa dá liečebne využiť, napr. pri silných menštruáciach. Teliesko sa obvykle ponecháva v maternici po dobu 5 rokov. Antikoncepčný efekt je mimoriadne vysoký.

Štítky :

NA KOHO MYSLÍŠ, KEĎ SI PRIPÍNAŠ NARCIS? Deň narcisov 2024

Liga proti rakovine pomáha na Slovensku onkologickým pacientom a ich blízkym už 34 rokov a to aj vďaka známej zbierke Deň narcisov. Jej 28. ročník sa bude v uliciach našich miest a obcí konať 18. apríla...