Zdravie: Štípance od hmyzu môžu vyvolať život ohrozujúce reakcie Bratislava 24. apríla (TASR) - Štípance od včiel, ôs, sršňov či po prisatí kliešťa síce ...

authorTASR dateVloženie/úprava Štvrtok, 24.04.2025 categoryDenné správy

Bratislava 24. apríla (TASR) - Štípance od včiel, ôs, sršňov či po prisatí kliešťa síce väčšinou nepredstavujú vážny problém, no v niektorých prípadoch môžu spôsobiť život ohrozujúce reakcie. Upozornila na to vedúca sestra urgentného príjmu Nemocnice Agel Zvolen Katarína Liptáková. Zdravotníci odporúčajú vyhľadať odbornú pomoc pri výskyte systémovej alebo ťažkej lokálnej reakcie.
Tá sa podľa Liptákovej môže prejaviť dýchavičnosťou a pískaním pri dýchaní, opuchom tváre, pier, jazyka alebo hrdla, závratmi, búšením srdca, poklesom krvného tlaku, stratou vedomia, výsevom žihľavky alebo vyrážky i nevoľnosťou, vracaním či bolesťou brucha.
Ozrejmila, že tieto príznaky môžu signalizovať anafylaxiu, teda závažnú alergickú reakciu, ktorá si vyžaduje okamžité podanie adrenalínu a sledovanie vitálnych funkcií. „Na urgent treba prísť aj v prípade masívneho opuchu v oblasti hlavy, krku alebo dýchacích ciest, alebo ak sa vám nedarí odstrániť žihadlo alebo kliešťa. Pacienti s preukázanou alergiou na hmyzí jed by mali mať pri sebe adrenalínový autoinjektor a byť poučení o jeho použití,“ doplnila Liptáková.
Apeluje však na to, aby ľudia využívali urgentnú zdravotnú starostlivosť zodpovedne. V prípade, že nejde o vážne príznaky, ktoré ohrozujú život alebo zdravie, odporúča najskôr kontaktovať praktického lekára, prípadne konzultovať stav telefonicky s odborníkom. „Zbytočný príchod na urgent môže predĺžiť čakaciu dobu pre pacientov v kritickom stave,“ vysvetlila Liptáková.


rt mj

Štítky :

Odborníci predstavili výzvu smerom k zdravotníckemu sektoru na zlepšenie života detských alergikov a astmatikov na Slovensku

Situácia s alergiami a astmou je na Slovensku čoraz vážnejšia. Počet pacientov každým rokom zásadne pribúda, osobitne aj v detskej populácii. Pri príležitosti Svetového dňa astmy alergo-imunológovia predstavili výzvu smerom k zdravotníckemu sektoru na realizáciu Spoločného programu manažmentu alergií u detí. Cieľom je podchytiť ochorenie čo najskôr, účinne ho liečiť a zabrániť tak jeho progresii do astmy.