Zdravie: Očakáva sa zvýšený výskyt tzv. topoľovej vaty a žltého peľu ihličnanov Banská Bystrica 7. mája (TASR) - Výkyvy počasia opäť spôsobili regionálne rozdiely v množstve peľu ...

authorTASR dateVloženie/úprava Streda, 07.05.2025 categoryDenné správy

Banská Bystrica 7. mája (TASR) - Výkyvy počasia opäť spôsobili regionálne rozdiely v množstve peľu v ovzduší. Na väčšine územia sa zvýšili denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých, ihličnanov z čeľade borovicovitých a peľu pŕhľavovitých. Konštatovala to v stredu v súvislosti s aktuálnou situáciou Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, pod ktorý spadá koordinácia peľovej informačnej služby.
„K tzv. topoľovej vate, teda lietajúcim semenám topoľov a vŕb, ktoré tým, že sa stávajú nosičom peľových zŕn, spôsobujú alergikom značné problémy, pribudli veľké peľové zrná ihličnanov z čeľade borovicovitých. Ich peľ dosahoval na väčšine územia veľmi vysoké denné hladiny a vo forme ‚žltého prášku‘ začal pokrývať parapety, autá, terasy i okraje mlák,“ vysvetlila Lafférsová.
Podľa nej v ovzduší bude dominovať aj v najbližších dňoch, pribudne peľ tráv z čeľade lipnicovitých, peľ pŕhľavovitých, skorocelu a štiavu.
„Peľová sezóna brezy sa skončila. Alergiologicky významné denné hladiny môže dosiahnuť už len na severnom a strednom Slovensku vinou transportovaného peľu z horských oblastí. Poklesnú denné hladiny peľu buka, duba a jaseňa. Ochladenie a zrážky prispejú k zníženiu denných koncentrácií peľu a spór v ovzduší. Počas veterných dní očakávame zvýšený výskyt tzv. topoľovej vaty a žltého peľu ihličnanov,“ dodala Lafférsová.


ekc ryb

Štítky :

Odborníci predstavili výzvu smerom k zdravotníckemu sektoru na zlepšenie života detských alergikov a astmatikov na Slovensku

Situácia s alergiami a astmou je na Slovensku čoraz vážnejšia. Počet pacientov každým rokom zásadne pribúda, osobitne aj v detskej populácii. Pri príležitosti Svetového dňa astmy alergo-imunológovia predstavili výzvu smerom k zdravotníckemu sektoru na realizáciu Spoločného programu manažmentu alergií u detí. Cieľom je podchytiť ochorenie čo najskôr, účinne ho liečiť a zabrániť tak jeho progresii do astmy.