ZDRAVIE: Pacienti sú na psychiatrii najčastejšie hospitalizovaní pre alkohol Bratislava 24. apríla (TASR) - Najčastejšou príčinou hospitalizácie dospelých na psychiatrii je alkohol. Takmer dve ...

authorTASR dateVloženie/úprava Pondelok, 30.11.-0001 categoryDenné správy

Bratislava 24. apríla (TASR) - Najčastejšou príčinou hospitalizácie dospelých na psychiatrii je alkohol. Takmer dve tretiny pacientov tvoria muži.Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) bolo v zdravotníckych psychiatrických zariadeniach na Slovensku v roku 2010 hospitalizovaných spolu 30.925 pacientov vo veku 18 až 59 rokov, vyše 19.000 z nich tvorili muži. "Dôvodom je aj vysoký počet hospitalizovaných mužov s najrozšírenejšou diagnózou – poruchy psychiky a správania zapríčinené užitím či užívaním alkoholu," uviedol hovorca NCZI Peter Gschwendt. Najviac psychiatrických pacientov - 5614 hospitalizovali v Košickom kraji, nasleduje Prešovský kraj s 4727 pacientmi, tretí je Žilinský kraj s 3587 pacientmi.Najväčší počet (1552) hospitalizovaných mužov - alkoholikov s poruchami psychiky a správania vo veku 18 až 59 rokov zaznamenali podľa údajov NCZI v Prešovskom kraji, druhý v poradí je Košický kraj (1523) a tretí Žilinský s 1132 pacientmi. Najviac žien - alkoholičiek (350) v spomínanej vekovej kategórii hospitalizovali v Žilinskom kraji, o niečo menej (345) ich bolo v Trenčianskom kraji.Druhou najčastejšou príčinou hospitalizácie je schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi. Pre tieto diagnózy na psychiatriách liečilo spolu 7385 pacientov, z toho 3862 mužov a 3523 žien. "Pre ženy je táto diagnóza najčastejšou príčinou hospitalizácie," podčiarkol Gschwendt.Po alkohole a schizofrénii sú treťou najčastejšou príčinou hospitalizácie afektívne poruchy.

Štítky :

Workshop intraorálneho skenovania 28.5.2025

Vďaka pokročilým zobrazovacím technológiám a umelej inteligencii je dnes skenovanie jednoduchšie a presnejšie ako kedykoľvek predtým. Tým to však nekončí: vytvárajte fotografie a videá, porovnávajte skeny v čase, používajte pokročilé klinické nástroje a zjednodušte komunikáciu s pacientmi a laboratóriom.