lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


SK MTP: Navrhovaná úprava miezd zdravotníkov z dielne MZ nie je dostatočná Bratislava 23. septembra (TASR) - Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov (SK MTP) nesúhlasí s navrhovanou úpravou ...

authorTASR dateVloženie/úprava Piatok, 23.09.2022 categoryDenné správy

Bratislava 23. septembra (TASR) - Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov (SK MTP) nesúhlasí s navrhovanou úpravou miezd zdravotníkom z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Nezohľadňuje podľa nej požadovaný nárast miezd ani zásluhovosť. Návrhom tiež podľa komory stále chýba požadované finančné krytie."Návrhy, ktoré prináša ministerstvo zdravotníctva, nepovažujeme adekvátne čakaniu ani úsiliu, ktoré venujeme našej profesii. Prezentované návrhy nám ukazujú, že zdravotníci zostávajú na okraji záujmu vlády a nie sú prioritou," skonštatovala prezidentka komory Iveta Šluchová. Navrhované zvýšenie podľa komory nepokryje dramatické zdražovanie. "V rámci odpracovaných rokov návrh počíta iba s 20 rokmi, čo pre našich členov v praxi znamená, že ďalších 20 rokov budú svoju profesiu vykonávať bez zvýšenia. Na všetko toto sme ministerstvo zdravotníctva opakovane upozorňovali," uviedla SK MTP. Kritizuje absenciu serióznych rokovaní aj nevypočutie požiadaviek komory. "Návrhy, ktoré sú takto na stole bez dostatočného dialógu, nevieme akceptovať a nesúhlasíme s nimi," dodala.Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou a združuje 20.000 medicínsko-zdravotníckych pracovníkov.Vláda v stredu (21. 9.) schválila návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Okrem zvyšovania platových koeficientov sa majú pri mzdách zohľadňovať aj roky praxe.

Štítky :

WHO: Čoraz viac ľudí v Európe žije s HIV bez toho, aby bolo diagnostikovaných

Kodaň 30. novembra (TASR) - Čoraz viac ľudí v Európe žije s HIV bez toho, aby bolo diagnostikovaných, uviedli v stredu v novej správe Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a zdravotnícka agentúra Európskej únie (ECDC). S vírusom, ktorý spôsobuje chorobu AIDS, sa pritom stále spája hanba. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.