SAV spustila druhé kolo monitoringu vírusov v komároch Bratislava 14. júla (TASR) - Biomedicínske centrum (BMC) Slovenskej akadémie vied (SAV) spustilo v spolupráci ...

authorTASR dateVloženie/úprava Pondelok, 14.07.2025 categoryDenné správy

Bratislava 14. júla (TASR) - Biomedicínske centrum (BMC) Slovenskej akadémie vied (SAV) spustilo v spolupráci s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva druhé kolo celoslovenského monitoringu komármi prenášaných vírusov. Konkrétne ide o západonílsky vírus a vírus Usutu. Monitoring prebieha v 36 slovenských lokalitách. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.
„Vedcom BMC SAV sa podarilo vylepšiť metódy tak, že už dokážu monitorovať aj invázne druhy komárov. Zároveň sa v spolupráci s Ministerstvom dopravy SR začne monitoring na bratislavskom Letisku Milana Rastislava Štefánika, kde budeme sledovať aj výskyt tropických vírusov ako Zika, dengue a chikungunya,“ priblížila hovorkyňa s tým, že monitoring vírusov budú realizovať do konca októbra.
Ako uviedla vedúca projektu Viktória Čabanová z BMC SAV, na analýzu začínajú dostávať prvé vzorky DNA a RNA komárov z rôznych slovenských lokalít. Výsledky pritom budú pravidelne zverejňovať na webovej stránke. „Tieto údaje môžu obyvateľom v zasiahnutých oblastiach pomôcť znížiť riziko nákazy, keďže vírusy prenášajú najmä domové komáre, ktorým ľudia často nevedomky vytvárajú vhodné liahniská vo svojich záhradách,“ doplnila Čabanová.
Pri monitoringu sa využíva metóda odchytu. Zachytávajú sa pri nej sliny komárov na špeciálnych kartách. V lapačoch na komáre sa nachádzajú karty napustené medom, ktoré lákajú gravidné samičky komárov, ktoré už sali krv a majú väčšiu šancu byť infikované. Táto metóda zaujala aj v zahraničí. „Výsledky nášho monitoringu vzbudili veľký ohlas na odbornom workshope v Antverpách, kde o našu metódu prejavili záujem viaceré zahraničné výskumné tímy,“ uviedla Čabanová.
Hovorkyňa dodala, že vlani sa vďaka monitoringu podarilo správne diagnostikovať viacerých pacientov so západonílskym vírusom a s vírusom Usutu na Slovensku a začalo sa testovanie darovanej krvi. Najviac pozitívnych komárov vedci podľa nej zaznamenali v auguste a septembri.


lul ryb

Štítky :

Diabetes mellitus 2. typu: Cukrovka - Epidémia, ktorú nemožno ignorovať

Diabetes mellitus 2. typu: Cukrovka je najčastejšia forma cukrovky a predstavuje viac ako 90% všetkých prípadov. Ochorenie vzniká v dôsledku inzulínovej rezistencie a