lekari.sk je mediálne zdravotníctvo a informácie si tu nájde lekár, lekáreň, psychológ, farmaceut, očná optika, medik, zdravotná sestra, nemocnica ... ale i pacient.


Rooseveltova nemocnica má za sebou 300 transplantácií pečene a 1000 obličky Banská Bystrica 11. júna (TASR) – Novú nádej na život dostali v týchto dňoch 47-ročný ...

authorTASR dateVloženie/úprava Piatok, 11.06.2021 categoryDenné správy

Banská Bystrica 11. júna (TASR) – Novú nádej na život dostali v týchto dňoch 47-ročný pacient s ochorením pečene v terminálnom štádiu a 46-ročná žena so zlyhávajúcimi obličkami. Transplantácie orgánov vykonali odborníci Transplantačného centra v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici v jeden deň, pričom išlo v poradí už o trojstú transplantáciu pečene a tisícu transplantáciu obličky. Stalo sa tak práve počas Svetového dňa transplantácií orgánov. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.Podľa nej stav oboch pacientov je veľmi dobrý. Žene s novou obličkou sa výrazne zlepší kvalita života, pretože už nebude musieť tráviť hodiny na dialýze. Transplantácia pečene sa zaraďuje medzi zachraňujúce život a muža zo Žiliny vráti do plnohodnotného života.„Transplantácia orgánu je mimoriadne náročný chirurgický výkon pre pacienta aj pre zdravotnícke zariadenie, pretože je potrebné odobrať chorý orgán a voperovať darovaný cudzí tak, aby bol schopný napĺňať svoju funkciu. To, že môžeme ročne touto náročnou operáciou spolu s ďalšími transplantačnými centrami zachrániť život desiatkam pacientov, považujem za úspešný príbeh medicíny na Slovensku,“ zdôraznil Vladimír Baláž, vedúci lekár Transplantačného centra v Rooseveltovej nemocnici.Pandémia nového koronavírusu ovplyvnila i transplantačný program. V roku 2020 a 2021 poklesol počet transplantácií pečene v centre o polovicu, obličiek zhruba rovnako. Počas vlaňajšieho roka sa však nemocnici podarilo organizačnými zmenami inštitucionalizovať transplantačný program a zintenzívniť multiodborovú spoluprácu, čo je základ zabezpečenia jeho kontinuity a ďalšieho rozvoja. Bola tam zriadená Klinika transplantačnej chirurgie pri Slovenskej zdravotníckej univerzite a špecializované oddelenie odberov orgánov a transplantačných databáz.Transplantačné centrum v Banskej Bystrici patrí medzi popredné pracoviská na Slovensku, ktoré vzniklo ešte v roku 1990. Prvú obličku transplantovali v roku 1991. Transplantácie pečene fungujú ako kontinuálny program od roku 2008 a ide o jediné centrum v SR, kde tento program zachraňujúci život vykonávajú.

Štítky :

Dolinková: MZ zatiaľ eviduje 47 úspešných žiadateľov o príspevok na ambulanciu

Bratislava 9. mája (TASR) - O finančný príspevok z plánu obnovy na vznik novej ambulancie ...