Bratislava 14. mája (TASR) - Zvýšený krvný tlak alebo tzv. hypertenziu má každý druhý Slovák. Mnohí o diagnóze ani nemusia vedieť, pretože ju často nesprevádzajú žiadne ťažkosti. Neliečená hypertenzia je však najsilnejším rizikovým faktorom k vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ktoré na Slovensku spôsobujú najvyššiu úmrtnosť. V stredu na to poukázali odborníci spolu so zástupcami Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Vyzvali ľudí, aby si pravidelne merali tlak, navštevovali preventívne prehliadky a v prípade vysokého krvného tlaku dodržovali liečbu. Predstavili tiež Akčný plán pre lepší manažment hypertenzie.
„Keďže hypertenzia nebolí, je to chronické nebolestivé ochorenie s vysokou incidenciou a prevalenciou v populácii SR. Číslami sa odhaduje, že na Slovensku máme zhruba dva milióny hypertonikov, avšak liečbu užíva zhruba 1,3 milióna. Čiže stále existujú jedinci, ktorí o svojom krvnom tlaku nevedia, že je vysoký alebo sú, naopak, takí, ktorí vedia, že majú vysoký krvný tlak a lieky z rôznych dôvodov neužívajú,“ priblížila viceprezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Anna Vachulová.
V tejto súvislosti odborníci zdôrazňujú potrebu lepšieho manažmentu ochorenia, ktorú má zabezpečiť predstavený akčný plán. Zameriava sa na skríning a záchyt novodiagnostikovanej hypertenzie, získanie dát o pacientoch s hypertenziou na Slovensku, modernú liečbu v súlade s aktuálnymi odporúčaniami a jej systematickú racionalizáciu a personalizáciu terapie každému pacientovi. Zdôrazňuje tiež potrebu spolupráce so zdravotnými poisťovňami, sestrami a farmaceutmi v manažmente ochorenia, ale rovnako aj aktívne zapojenie pacienta.
Prednostka Kardiologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave Eva Gonc?alvesova? upozornila, že vysoký krvný tlak je tzv. tichý zabijak, ktorý dlhodobo poškodzuje srdce, cievy, obličky či mozog, zrak, sexuálne funkcie. Tiež, že neliečená hypertenzia predstavuje riziko závažných komplikácií, ako sú infarkt myokardu, cievne mozgové príhody, poškodenie zraku, obličiek či zlyhanie srdca.
Odborníci preto apelujú na verejnosť, aby dbala na prevenciu či prípadnú liečbu hypertenzie. „Stačí pritom málo - pravidelné meranie krvného tlaku, zmena životného štýlu, včasné nasadenie liečby a dobrá spolupráca - adherencia pacienta. Prevencia a včasná diagnostika sú preto nielen medicínsky, ale aj ekonomicky najvýhodnejšie riešenie,“ uviedli. Slovensko sa preto aj tento rok zapája do celosvetovej skríningovej kampane May Measurement Month (MMM), v rámci ktorej budú do 31. júla dobrovoľníci po celom svete merať krvný tlak obyvateľom miest a obcí.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.
rt mia